Nagyon sok diéta esetében megjelenik az emberek tányérján a bulgur, melyről az emberek egy része azt sem tudja, hogy pontosan micsoda. Bár sokan kedvelik az ízét, és az állagát, hiszen megfőtt állapotban nagyon jól helyettesíthető vele tarhonya, és más tésztaféle, érdemes első körben utána járni annak, hogy a Keto diéta alatt egyáltalán fogyaszthatunk-e bulgurt?
A keto diéta lényege, hogy mellőzzünk minden olyan élelmiszert, melynek viszonylag magas a szénhidrát tartalma.
Ha elhatároztad azt, hogy kipróbálod az egyre népszerűbb ketogén diétát, akkor fel kell készülnöd arra, hogy búcsút kell mondanod a reggeli zabpehelytől, és sem rizst, sem bulgurt, sem kölest nem fogyaszthatsz ezek után. Mivel semmilyen gabona nem ajánlott ebben az étrendben, bulgurt sem szabad enni akkor, ha elkezdtük a Keto diétát.
Ha gyorsan és egyszerűen elkészíthető köret alternatívát keresel a bulgur helyettesítésére, mely belefér a Keto étrendbe, inkább fogyassz a főételek mellé friss salátát, vagy akár párolt, sajtos káposztát.
A bulgur szénhidráttartalma a fajtájától és a feldolgozási módjától függően változhat. Általában azonban 100 gramm bulgurban kb. 72 gramm szénhidrát található.
Ez azt jelenti, hogy ha a Keto diéta alatt bulgurral kívánjuk helyettesíteni a köretünket, akkor figyelni kell a szénhidrátbevitelünkre, és mérsékelni kell a szénhidrátbevitelt más forrásokból, hogy ne haladjuk meg a napi 20 gramm szénhidrátot.
100 gramm bulgurban kb. 343 kalória található.
Ez azt jelenti, hogy ha a bulgurot más, alacsonyabb kalóriatartalmú ételekkel párosítjuk, és figyelünk a mennyiségre, akkor a bulgur beilleszthető lehet az egészséges étrendünkbe.
Fontos azonban megemlíteni, hogy a kalóriatartalom mellett fontos figyelni a tápanyagok egyensúlyára is az étrendünkben, hogy megfelelően táplálkozzunk.
A ketogén diéta egy alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú diéta, amelyet elsősorban az epilepsziás rohamok számának csökkentése és az elhízás kezelése céljából alkalmaznak. A ketogén diéta általában csak orvosi felügyelet mellett javasolt, és csak rövid távon ajánlott követni.
A ketogén diéta nem megfelelő mindenki számára, és előtte érdemes konzultálni egy szakképzett dietetikussal vagy orvossal, hogy megbizonyosodjunk róla, hogy egészségesen és biztonságosan tudjuk követni ezt a diétát.
A ketogén diéta nem ajánlott olyanok számára, akiknél alacsony a vércukorszint, valamint olyanok számára, akik szív-érrendszeri betegségben, cukorbetegségben, vagy vesebetegségben szenvednek. A ketogén diéta szoptató anyáknak, terhes nőknek, gyerekeknek és serdülőknek is tilos.
Bővebben a ketogén diétáról ide kattintva olvashatsz
A ketogén diéta alatt az étrend alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú ételekből áll. Az étrend általában zsírokból, fehérjékből és kevés szénhidrátból áll, hogy elősegítse a szervezetben a ketózis állapotát, amelyben a szervezet zsírt éget el fő energiaforrásként.
A ketogén diéta alatt fogyasztható ételek közé tartoznak a húsok (marhahús, csirke, pulyka, bárány, vadhúsok), a halak és a tenger gyümölcsei, a zsíros sajtok, a tojás, a zöldségek (brokkoli, kelkáposzta, spenót, zöldbab, cékla, paradicsom), a magvak és a magvakból készült ételek (mint például a mandula, a dió, a kesudió, a szezámmag), az olajok (mint például az olívaolaj, a kókuszolaj, a pálmaolaj), valamint a zsíros tejtermékek, mint a tejszín, a tejföl és a vaj.