A candida egy minden egészséges ember szervezetében megtalálható élesztőgomba. Nem okoz gondot, csak akkor, amikor rendellenes mértékben elszaporodik. Az okok sokfélék lehetnek, a legyengült immunrendszer, a jótékony bélbaktériumok számának csökkenése mind hozzájárul a candida gomba elszaporodásához. Speciális étrenddel, diétával sokat tehetünk azért, hogy helyreálljon szervezetünkben az egyensúly.
Mi az a candida diéta?
Több mint 150 candida faj él a test különböző részein, ezek segítik az emésztést és a tápanyagok felszívódását az ételekből.
Ebből a 150 fajból 15 képes elszaporodva fertőzést okozni, a leggyakoribb fertőzést a candida albicans okozza, ez felel a tünetek kialakulásáért az esetek több mint felében.
A candida albicans is minden egészséges emberben megtalálható, a bőrön, szájüregben, vastagbélben, része a gyomor-bélrendszer flórájának és a hüvelyi flórának.
Bajt nem okoz, csak akkor, ha túlzottan elszaporodik. A candida diéta segít a gombás fertőzések megelőzésében és a candida leküzdésében is.
A megváltozott immunrendszer remek lehetőség a gombák számára a szaporodásra, a szaporodó gombák pedig igen változatos tüneteket tudnak okozni. Elsősorban emésztőrendszeri panaszokat, hasmenést, puffadást, vagy épp székrekedést. Hízással, de fogyással is járhat a candida-betegség, okozhat krónikus fáradtságot, depressziót, szédülést, ízületi fájdalmat. De akár légúti megbetegedéseket, alvászavarokat is.
A diagnózishoz leggyakrabban vérmintát vesznek, melyet laboratóriumban vizsgálnak meg, de önellenőrzéssel is végezhető vizsgálat, hüvelyváladékból. A hüvelygomba fő tünetei a viszketés és a fehér folyás, otthoni teszttel pedig a hüvely ph-értékét lehet meghatározni, ami 90 százalékos pontossággal mutatja ki a betegséget.
Normális esetben a szervezetben lévő baktériumok vannak túlsúlyban és ezek gátolják a gombák nagymértékű elszaporodását. Azonban az immunrendszer működésében keletkezhet zavar, például olyan gyógyszeres kezelések hatására, mint a kemoterápia, vagy a szervátültetés utáni terápia, olyan immunrendszert támadó betegségek miatt, mint a leukémia.
A candida gombák elszaporodását okozhatja az is, ha széles spektrumú antibiotikumos kezelést kapunk, ekkor ugyanis a bélrendszeri baktériumok száma is csökken, nincs tehát, ami visszaszorítsa a candidát a szaporodásban.
Az életmód is felelős a gombák elszaporodásáért, a hormontartalmú fogamzásgátlók szedése, a túlzott alkoholfogyasztás mind okozhatja a candida elszaporodását, aminek nagyobb az esélye akkor is, ha valaki valamilyen táplálékallergiával él. Az elsavasodott szervezet, a gyengült immunrendszer mind kedveznek a gombának.
A candida gomba diétás étrend nem új keletű dolog, azonban a tudományos kutatások hiányoznak, a hatékonysága, hatásossága tehát kevésbé vizsgált. Az étrend célja, hogy megfékezze a candida gombák szaporodását. A candida gomba diéta étrendje nem egy konkrét étrend, vannak tiltólistás ételek, mint a finomliszt vagy az erjesztett ételek.
Kerülni kell az ecetes, savanyított ételeket, a penészes ételeket, szalámikat, sajtokat.
És vannak ajánlott ételek, mint a friss leveles zöldség, a főtt vagy párolt fehér hús, hal. Fontos a folyadékfogyasztás, a vitaminok és ásványi anyagok szedése és a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, valamint lehetőség szerint kerülni kell a stresszt.
A candida gomba szénhidrátokkal táplálkozik, a diéta alapja tehát ennek mérséklése. Egészséges fehérjék, gluténmentes gabonafélék, alacsony cukortartalmú ételek – ez a gyógymód alapja.
Kerülni kell az adalékanyagokat, tartósítószereket, állományjavítókat. Mártásporokat, konzerveket, tartós élelmiszereket.
Az étrendet összességében úgy tervezték meg, hogy csökkentse a gyulladást és olyan egészséges élelmiszereken van a hangsúly, melyek jó hatással vannak a bélrendszerre és idővel csökkentik a candida-betegség kockázatát.
Tudományos bizonyítékok nem támasztják alá ezeket az étrendi korlátozásokat, sőt, többféle irányzat is létezik. Mint ahogy sok más étrend esetében, itt is a kérdőjeles alapanyagokat illetően sokat számít az egyéni tapasztalat.
Kinek javasolt a candida diéta?
A candita diéta azoknak javasolt, akiknek candida-fertőzésük van.
A candida fertőzést vérmintából, laboratóriumi vizsgálattal lehet megállapítani, ha hüvelyi fertőzésünk van, azt otthoni teszttel is igazolni tudjuk.
Megelőző jelleggel is tartható ez a diéta, életmód, az egészséges ételek, természetes, tartósítószer-mentes táplálkozás jó hatással van mindenki egészségére.
Ha valaki feldolgozott élelmiszerek és telített szénhidrátok, cukrok helyett egészséges, természetes ételeket fogyaszt, az mindenképp jó hatással van a szervezet működésére.
A candida gomba diéta nem okoz károkat akkor sem, ha valaki nem candida beteg. Sőt, megelőzésképpen is használható. Ilyenkor megszűnik az alvászavar, csökken a fáradtság, a farkaséhség, az emésztési problémák, mint a puffadás, hasmenés vagy épp a székrekedés. A bőr állapota is javul, megszűnik a viszketés, a szárazság.
A diéta hossza, időtartama
A candida gombák visszaszorítása a normális mennyiségre nők esetében 3-6 hónapot vesz igénybe, a férfiak esetében 1-2 hónapig javasolják a szakemberek a diéta betartását.
A candida diéta első szakasz
Sokan javasolnak egy rövid, pár napos tisztítókúrát a diéta megkezdése előtt. Ezzel felszabadítjuk a méreganyagokat a szervezetből, enyhül az emésztőrendszerre nehezedő stressz. Ennek is több módja van, az egyik a léböjt, ilyenkor csak vizet, citromos vizet, csontlevest, gyógyteákat lehet fogyasztani.
A másik lehetőség, hogy pár napig főtt, párolt zöldségeket és kis mennyiségben fehérjét fogyasztunk. A candida diétának nincs konkrét menetrendje, a tisztítókúra is elhagyható, ez esetben egy kéthetes szigorú szakasz az első lépés.
Candida diéta étrend szigorú szakasz
Ez a szakasz két hétig tart, ekkor vesszük el a gombától a táptalajt, az egyszerű szénhidrátokat.
Kerülni kell az esetlegesen allergiát kiváltó ételeket.
Erősíteni kell az immunrendszert, a bélflórát, gondoskodni kell a vitamin- és ásványianyag-háztartásról is.
A probiotikumok fogyasztásával növeljük a hasznos mikroorganizmusok számát, ezek megtelepednek és szaporodnak ugyanis a bélcsatornában és felveszik a harcot az elszaporodott candida gombákkal.
Az első szakaszban, tehát két hétig szigorúan élesztő- és szénhidrátmentesen kell táplálkozni.
Meg kell fosztani a candidát a táplálékától, a cukortól és az élesztőtől. Ekkor gyümölcsöket sem szabad enni, de mivel a laktózt, a tejcukrot nem tudja lebontani a gomba, ezért tejtermékek már ebben a szakaszban is fogyaszthatók.
A bél nyálkahártyájának jót tesznek a ballasztanyagok, a korpa, hajdina. Kerülni kell a fehér lisztet és az ebből készült termékeket, az alkoholfogyasztást, a sajtokat, felvágottakat és a feldolgozott, tartósítószeres ételeket.
A candida diéta alatt mit ehetek, és mit nem?
Az első két hét után már lehet fogyasztani gyümölcsöket és sok minden mást is. Nincs konkrét étrend, vannak ajánlott és vannak tiltott ételek, alapanyagok.
Összességében érdemes a természetességre törekedni. Továbbra is tiltott az élesztő, kenyér, a kelt tészták, a tészták fogyasztása.
Nem szabad mézet, cukrot fogyasztani és olyan mártásokat, szószokat, melyek cukrot tartalmaznak.
Ezektől egyébként sem árt óvakodni, mint ahogy kerülni kell a kefir és penészes sajtok fogyasztását is. Az erjesztett élelmiszerekhez tartozik az ecet, a sör, pezsgő, bor és a savanyított káposzta is.
A természetes ételek fogyasztására kell törekedni. A tejtermékek közül a tej, natúr túró és natúr joghurt fogyasztható.
Teljes kiőrlésű lisztekből készült kenyerek, péksütemények is ehetők.
Naponta háromszor tanácsos zöldséget enni, ami lehet párolt, főzött, vagy nyers.
Tojás és húsok is ehetők, kerülve a bolti felvágottakat, feldolgozott élelmiszereket.
A zsiradékok közül a libazsír, a vaj, kacsazsír, sertészsír, extra szűz olívaolaj használható. Kerülni kell a bő zsírban való sütést.
A candida diéta és a fogyás
Amikor elhagyja valaki a cukrok és szénhidrátok fogyasztását, az sok pozitív hatással jár. Javul az emésztés, szebb lesz a bőr, nő az energiaszint és így tovább. És természetes módon a fogyás is beindul.
A candida diéta hüvelygomba ellen is jó?
A diagnózis felállítását bízzuk szakemberre. Még ha otthon el is végzünk egy 90 százalékos pontosságú hüvelyi tesztet, forduljunk utána nőgyógyászhoz. Ha bebizonyosodik, hogy hüvelygombával állunk szemben, akkor jöhet a gyógyszeres kezelés.
A kezelés során meggyengülhet a hüvelyflóra, gondoskodnunk kell ennek helyreállításáról is. A diétától nem múlik el a hüvelygomba, azonban hozzásegíti a szervezetet a gyógyuláshoz.
Candida diéta gyakori kérdések
Néhány héten belül, vannak azonban olyanok, akiknek több hónapra is szükségük lehet. A pozitív hatások azonban a legtöbb esetben hamar megmutatkoznak. Ha pedig valaki úgy érzi, hogy minden rendben van, tanácsos egy újabb laborvizsgálatra jelentkeznie, ahol a vérmintából ki tudják mutatni, hogy valóban így van-e.
A napi öt étkezés az ideális, tehát reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna és vacsora. Ezen kívül fontos a folyadékfogyasztás is, naponta legalább 2-3 liter tiszta víz elfogyasztása. Kerülni kell a cukrozott és cukormentes üdítőitalok, gyümölcslevek fogyasztását is. Gyógyteákat, teát ihatunk, a vízbe pedig uborkát szeletelve vagy egy-egy mentalevelet téve új ízeket is élvezhetünk.
Reggelire ehetünk főtt tojást, rántottát, sült szalonnát. Zabkását, félbarna kenyeret, sovány túrót. Kávét, teát. Tízóraira és uzsonnára jöhetnek a zöldségek, a paradicsom, paprika, uborka, sárgarépa. A gyümölcsök közül az alma, körte, ribizli például. Diót és olajos magvakat is fogyaszthatunk. Ebédre és vacsorára pedig fehér húsokat, halat, csirkét, pulykát. Köretnek friss vagy párolt zöldséggel és önmagával sűrített főzelékkel. Burgonya, barna rizs is fogyasztható.
Használhatunk például kókusz- vagy gesztenyelisztet, ezek nem táplálják a candida gombákat. Ha pedig tésztát kívánunk, fogyaszthatunk például egészséges és tápláló cukkinispagettit.
Az immunrendszer védelmének, erősítésének többféle más módja is van, a táplálkozás és a táplálékkiegészítők mellett fontos, hogy lehetőség szerint minél többet tartózkodjunk a friss levegőn, a szabadban. A rendszeres mozgás és a lehetőség szerinti stresszmentes életmód szintén hozzájárulnak a gyorsabb gyógyuláshoz.