Cukorbetegként a Te étrended is tele lehet finom, tápláló falatokkal. Ha a megfelelő ételeket választod, akkor az életminőséged is jobb lesz.
A magas rost-, fehérje- és egészséges zsírtartalmú élelmiszerek fogyasztása alapvető fontosságú, mert ezek ott tartják a vércukorszintet, ahol kell. Azokat a táplálékokat viszont, amelyek hirtelen emelik meg a vércukorszintet, a diabéteszeseknek – és igazság szerint mindenkinek– kerülniük kell.
Mi a cukorbetegség?
Amikor eszünk, az étel glükózzá (cukorrá) bomlik, és a véráramba kerül. Amikor a vércukorszintünk megemelkedik, a hasnyálmirigyünk inzulin kibocsátására ösztönöz. A glükóz feldolgozási zavara a cukorbetegség.
Az inzulin egy olyan hormon, amelyre mindannyiunknak szüksége van ahhoz, hogy a glükóz a sejtekbe épülve energiaként hasznosuljon. Cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy nem termel elég inzulint, vagy nem tudja megfelelően felhasználni az általa termelt inzulint, vagy mindkettő. Kezelés nélkül ez magas vércukorszinthez, (hiperglikémiához), illetve diabéteszes kómához vezethet. Ez az a szint, amikor a sok “felhasználatlan” cukor már hatással lehet a veseműködésre, a szívműködésre, a látásra, és megzavarhatja az ideg- és immunrendszert.
A cukorbetegség típusai
A cukorbetegségnek három fő típusa van:
Az 1-es típusú cukorbetegség (gyerekkorban vagy fiatal felnőttkorban kialakuló cukorbetegség) a ritkább válfaja. Ez egy krónikus állapot, amelyben a hasnyálmirigy kevés inzulint termel, vagy egyáltalán nem termel inzulint. Ez azt jelenti, hogy az 1-es típusú cukorbetegeknek minden nap inzulin injekciókat kell beadniuk a vércukorszint szabályozásához.
2-es típus – amely összességében a diabéteszes esetek 90 százalékát teszi ki. A 2-es típusú cukorbetegség esetén a szervezet általában termel némi inzulint, de nem megfelelő mennyiségben. Ez ahhoz vezet, hogy a sejtjei rosszul reagálnak a termelt inzulinra (ezt nevezzük inzulinrezisztenciának). A hasnyálmirigy erre úgy reagál, hogy megpróbál több inzulint termelni, de végül nem tud lépést tartani, és a cukor felhalmozódik a vérben. A 2-es típusú cukorbetegség sajnos mára már népbetegség, a száz lakosra jutó betegek száma az elmúlt húsz évben megháromszorozódott Magyarországon is.
Terhességi cukorbetegség – A cukorbetegségnek ez a típusa csak a terhesség alatt fordul elő, és sokkal ritkábban, mint az előző két verzió. A jó hír az, hogy a terhességi cukorbetegség gyakran kizárólag diétával és életmóddal kezelhető, de a kontrollálása szintén kulcsfontosságú.
A kiegyensúlyozott táplálkozás megakadályozza, hogy a vércukorszint drasztikusan ingadozzon, ezért a cukorbetegség kezelésének egyik legfontosabb alappillére (a rendszeres sport mellett) az étkezési szokások megreformálása.
Az egészséges zsírokat, fehérjéket és magas rosttartalmú, de alacsony cukortartalmú szénhidrátokat tartalmazó ételek és rágcsálnivalók kiválasztása alapvető fontosságú a cukorbetegséggel élők számára.
Néhány általánosság, amit jó ha betartasz:
- Minden étkezés tartalmazzon szénhidrátokat a kiegyenlített vércukorszint érdekében.
- Pár jótékony élelmiszer bevezetésével változatos és teljes értékű diéta alakítható ki.
- 5 kisebb étkezés javasolt a három (reggeli-ebéd-vacsora) helyett.
- Kerüld a maláta- és a répacukrot, valamint az abból készült ételeket, italokat.
- Figyelembe kell venni az ételek glikémiás indexét és valós energiatartalmát , illetve számolni kell a bevitt kalóriákat. Segítségként használd kalóriatáblázatunkat itt:
Íme néhány nagyszerű nassolnivaló:
- Magas rosttartalmú kekszek egy csomag dióvajjal.
- Zöldségek humusszal
- Egy uborka 2 evőkanál tahini mártogatóssal
- Kemény Tojás egy sajtrúddal és zöldségekkel
- Egy közepes alma (ha úgy jobban esik: reszelve, fahéjjal)
- Egy közepes narancs
- Egy őszibarack, vagy egy egy szilva
- Túró vagy natúr joghurt bogyós gyümölcsökkel
- Egy kisebb marék mandula
“Egészséges” szénhidrátok cukorbetegség esetén
Amikor a szénhidrátokról és a cukorbetegségről van szó, kulcsfontosságú, hogy szétválasszuk az egészségtelent az egészségestől. Az egészséges szénhidrátok alatt a teljes értékű, magas rosttartalmú, alacsony cukortartalmú, komplex szénhidrátokat értjük.
Az egészségtelen szénhidrátok azok a szuper-feldolgozott és finomított szénhidrátok, amelyek ellened dolgoznak a diabetesz esetén. Ide tartoznak a fehér búzalisztből készült tészták és péksütemények, sütemények, édességek és a cukrozott üdítőitalok is.
Az, hogy a cukorbetegek mennyi szénhidrátot fogyaszthatnak úgy, hogy a vércukorszintjük céltartományában maradjanak, az életkortól, az aktivitási szinttől, a testsúlytól és más tényezőktől is függhet. Hasznos lehet egy dietetikussal együttműködve személyre szabott étkezési tervet készíteni.
Pár finom reggeli ötlet
Egy tanulmány szerint a 2-es típusú cukorbetegeknél a reggeli kihagyása a nap hátralévő részében vércukorszint-emelkedéshez vezetethet, ezért kiemelt jelentősége van a reggelinek.
Ennél az étkezésnél is fontos a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok megfelelő arányának a megtalálása.
Öt egészséges reggeli, ami diabétesz esetén is tökéletes napindító
1. Zabkása magvakkall és gyümölccsel
A zab egy béta-glükán nevű oldható rostot tartalmaz, amely segít stabilizálni a vércukorszintet, ami ideális a cukorbetegek számára. Emellett csökkenti a koleszterinszintet, és elősegíti a jótékony bélbaktériumok fejlődését.
De a zab önmagában talán nem tartalmaz elég rostot ahhoz, hogy a vércukorszintet ott tartsa, ahol kell. Ezért érdemes a zabpehelyhez mondjuk diót adni, hogy tovább energikus legyél.
2. Görög joghurt áfonyával és mandulával
A natúr joghurt (különösen a görög) alacsony cukor- és szénhidráttartalmú, és magas fehérjetartalmú. A hozzáadott cukrok elkerülése érdekében mindig a cukrozatlan változatot válassza, és adjon hozzá áfonyát (vagy más bogyós gyümölcsöket), mandulát és egy csipetnyi fahéjat.
Az áfonya antioxidánsai és rostjai miatt diabétesz-szuperétel, míg a mandula egy 2017-es tanulmány szerint segít szabályozni a vércukorszintet és csökkenti a szívbetegség kockázatát a 2-es típusú cukorbetegeknél.
3. Túró őrölt lenmaggal és szederrel
A túró kiváló választás kalóriaszegény, alacsony cukortartalmú és magas fehérjetartalmú reggelinek vagy uzsonnának. Emellett nagyszerű kalciumforrás is.
A joghurthoz hasonlóan a túró is bélbarát baktériumokkal támogatja a bélrendszert. A lenmag emellett jó forrása a gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavaknak, a szeder pedig remek rostforrás, ami még ráadásul antioxidánsokban is gazdag.
4. Chia magos puding
A chia magos puding tele van fehérjével és egészséges zsírokkal, és a nap bármely szakában fogyasztható. Ez a finom étel szuperül laktató és gyümölcsökkel is teljesen jól variálható. A chia magok szívbarát omega-3 zsírsavakat tartalmaznak, és fehérjében is gazdagok.
5. Avokádó toast
Egy szelet teljes kiőrlésű kenyér és fél avokádó összetörve (sóval, borssal fűszerezve). Jöhet még bele egy-két csepp citromlé, és két levél bazsalikom, mert ezzel még finomabb lesz.
Ha az időd engedi koronázd meg, és tegyél rá egy buggyantott tojást. Az avokádó egyedülálló és értékes gyümölcs, amelyet alacsony glikémiás indexe miatt nyugodtan beilleszthetsz az étrendedbe.
A cukorbetegséggel élők számára a táplálkozás kulcsfontosságú az egészségük megőrzéséhez vezető úton. Itt találsz még további 10 cukorbeteg-étrendbe is beilleszthető ízletes receptet: