Sokan azt gondolják, hogy diéta alatt fel kell adniuk minden finomságot, és csak unalmas, száraz ételeket fogyaszthatnak. Pedig a nassolás öröme nem kell, hogy összeegyeztethetetlen legyen a diétával.
Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy milyen ételeket nassolhatsz diéta alatt, és hogy lehet-e egyáltalán nassolni fogyókúra során.
Gyümölcsök és zöldségek:
A gyümölcsök és zöldségek természetes cukor- és rosttartalmukkal ideális diétás nassolnivalók. Mondhatjuk ezek vannak a toppon, ha egy nasi-toplistát kellene összeállítani. A gyümölcsök édes íze kielégítheti az édesség utáni vágyadat, míg a zöldségek rosttartalma segít a teltségérzet fenntartásában. Mindeközben pedig jótékony vitaminokkal látja el a testedet.
A gyümölcs mellé érdemes fehérjét enni, és azt is elmondjuk, hogy miért:
- Hosszabb teltségérzet: A fehérjék hozzájárulnak a hosszabb teltségérzet kialakulásához, mivel az emésztésük lassabb folyamat, mint a szénhidrátoké. A gyümölcsökből származó természetes cukrok gyorsan felszívódnak, és energiát adnak, míg a fehérjék lassabban emészthetők, így hosszabb időre eltelítenek.
- Jobb vércukorszint-szabályozás: A gyümölcsök természetes cukrokat tartalmaznak, ami emelheti a vércukorszintet. A fehérjék segíthetnek ezen a folyamaton, mivel lassítják a szénhidrátok felszívódását és a vércukorszint emelkedését, elősegítve ezzel a vércukorszint stabilitását.
- Izomtömeg megőrzése: A fehérjék fontosak az izomtömeg megőrzésében és az izomépítésben, különösen, ha fizikai aktivitást is végzel. A gyümölcsök mellett elfogyasztott fehérjék biztosítják, hogy a szervezeted megkapja a szükséges aminosavakat az izmok növekedéséhez.
- Tápanyag-egyensúly: A gyümölcsökben található vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok kiegészülnek a fehérjékben található tápanyagokkal, mint például a B-vitaminok, a cink és a vas. Az ilyen kombináció hozzájárul a tápanyagok kiegyensúlyozott beviteléhez, ami elősegíti az egészséges testsúly elérését és fenntartását.
Diófélék:
A diófélék és a magvak egészséges zsírokat, rostokat és fehérjéket tartalmaznak, amelyek elősegítik a teltségérzetet.
Egy alma mellé pl. jó választás lehet például 10 g mandula, amely a tápanyagok széles skáláját kínálja, beleértve az élelmi rostokat, a kalciumot, a magnéziumot, a káliumot, a B-vitaminokat, az E-vitamint és a foszfort is.
Mindezek mellett a mandula alacsony glikémiás indexű, ami azt jelenti, hogy lassabban emelkedik a vércukorszintje a fogyasztása után, és így hosszabb ideig tartó energiát biztosít. Fontos azonban figyelembe venni, hogy a mandula magas kalóriatartalmú, így mértékletes fogyasztása javasolt.
Fehérjedús nassolnivalók:
A fehérjedús ételek segítenek fenntartani az izomtömeget, és hosszabb időre eltelítenek. Ügyelj azonban arra, hogy válassz alacsony zsírtartalmú és cukormentes változatokat. Mik lehetnek jók? Görög joghurt, túró, cottage cheese, mozzarella, humusz, csirke vagy pulykamell sonka.
Teljes kiőrlésű gabonák:
A teljes kiőrlésű gabonákban található rostok segítik az emésztést és a vércukorszint szabályozását, ami segít megelőzni a hirtelen éhségrohamokat. Ilyen például a teljes kiőrlésű keksz vagy a teljes kiőrlésű ropi.
Azonban érdemes megfontolni pár dolgot a nasikkal kapcsolatban:
A diétás nassolnivalók közül néhány hozzáadott cukrot vagy sót tartalmazhat, ami hozzájárulhat a só- és cukorbevitel növekedéséhez. Ilyen esetekben érdemes az alacsony só- és cukortartalmú változatokat választani, vagy azt, amelyik egyáltalán nem tartalmaz hozzáadott cukrot/ sót, hogy elkerüld a túlzott bevitelt.
A másik dolog, hogy nassolás során könnyű elveszíteni az önkontrollt, és többet enni, mint amennyire valójában szükségünk lenne. Éppen ezért fontos, hogy előre megtervezzük a nassolnivalóinkat, és ezzel korlátozzuk a mennyiséget a magunk számára. Akár le is mérhetjük a kigondolt adagokat. A legjobb, ha étkezési naplót vezetünk mindenről, így utólag is könnyebben visszakereshető majd, ha “elcsúszunk” valahol.
Összefoglalva, a diéta alatt való nassolás lehetséges és megengedett, amennyiben megfelelő élelmiszereket választasz, és odafigyelsz a mértékletességre.
Az egészséges nassolnivalók segíthetnek abban, hogy a diétád során elkerüld az éhségérzetet és az erős vágyakozást a finomságok után. Mint annyiszor már láttuk, a nasik esetében is a tudatos tervezés jelentheti a megoldást arra, hogy közben ne veszítsd szem elől a céljaidat.