A fogyókúrának nem kell natúr csirkét jelentenie párolt rizzsel.
Ha viszont heti 3-4 alkalommal jársz edzeni, úgy gondolod, hogy egészségesen is étkezel, de ennek ellenére megrekedtél a kilókkal, akkor lehet, hogy mégsem a megfelelő köreteket választod.

Nyilván nem egyszerű megtalálni az egyensúlyt aközött, hogy az étel, ami a husi mellé kerül a tányérra finom és guszta is legyen, és tápláló is, meg még alacsony szénhidráttartalmú is. 

Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan köretet, amelyeket beilleszthetsz az étrendedbe anélkül, hogy az egészségesség oltárán fel kellene áldoznod a gazdag ízvilágot.

Bulgur

A bulgur – vagy török rizs – kiváló alapanyag, ha könnyen elkészíthető, egészséges köretre vágysz. Gazdag rostokban és vitaminokban, B vitaminban és vasban. Hasonlóan a rizshez semleges az íze, és nagyon jól fűszerezhető, viszont a glikémiás indexe alacsonyabb.

Nagy mennyiségű rostot és telítetlen zsírsavakat tartalmaz, amelyek hozzájárulnak az egészséges emésztéshez, és a jó koleszterinszint fenntartásához. Ezen felül alacsony kalóriatartalommal rendelkezik, és a benne található tápanyagok segítenek fenntartani az energiaszintet. Tipp: Ha legközelebb gyros tálat veszel a sarki árusnál, akkor csak kérj a sültkrumpli helyett török rizst hozzá. Máris tettél valamit az alacsonyabb kalóriabevitel érdekében. 

Kuszkusz

A kuszkusz egy tradicionális afrikai köret, őröletlen, vagy durvára őrölt durumbúzából készül. Magas rosttartalma miatt szintén nagyszerű választás lehet, ha az egészséges életmódot követed. Remek növényi alapú fehérjeforrás: 100 gramm kb. 4 g fehérjét tartalmaz, ami nem elhanyagolható mennyiség. A kuszkuszban sok a szelén, ami erős antioxidáns. Ezen keresztül mérsékelheti a szívbetegségek kockázatát, csökkentheti a gyulladást. Fogyasztása előtt azonban érdemes figyelembe venni, hogy viszonylag magas a glutén- és szénhidráttartalma is. 

Teljes kiőrlésű tészta

A teljes kiőrlésű tészta a személyes kedvencem! Az egyik legjobb lehetőség, ha kívánod a tésztát, de szívesen megúsznád a hagyományos tésztával járó magas kalóriatartalmat. A teljes kiörlésű tészta magas rost-, mangán-, szelén-, réz- és foszfortartalmú. Ezen felül a fogyasztása hosszútávon csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.  Az emésztése hosszabb ideig tart, mint a finomított lisztből készült termékeknek, így lassabban emeli meg a vércukorszintet, ami mindenképpen hasznos, ha az egészséges étrend összeállítása a cél.

Durumtészta

Tojás felhasználása nélkül, durumlisztből készül. A hagyományos tésztához képest ez is magasabb fehérje-, illetve alacsonyabb szénhidrát tartalommal rendelkezik. 

A magas rosttartalma jótékonyan hat az emésztésre. A benne lévő keményítő szerkezeténél fogva lassan bomlik le (azaz hosszabb ideig okoz teltségérzetet) ezért nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet, vagyis a cukorbetegek diétájába is beilleszthető.

Barnarizs és quinoa

A barnarizs és a quinoa is nagyszerű egészséges köret lehet, mert magas rost- és fehérjetartalommal rendelkeznek. A barnarizs hosszú ideig energiaforrást biztosít, míg a quinoa gazdag ásványi anyagokban, mint a magnézium, kalcium és vas, valamint magas antioxidáns tartalommal rendelkezik. Gluténmentes, ami a gluténérzékenyek számára is jó hír. A magam részéről én gyakran választom a quinoát, ha köretről van szó, mert sokkal több fehérjét és rostot, de ugyanakkor kevesebb szénhidrátot tartalmaz mint más gabonafélék. 

Saláta

A saláta kiváló egészséges köret lehet, mert alacsony kalóriatartalmú és magas rosttartalmú, valamint tartalmaz vitaminokat és ásványi anyagokat is. Azonban fontos megjegyezni, hogy a salátánál is figyelni kell a dresszingek és a hozzáadott összetevők, mint például a sajt, olajos magvak, szószok, mennyiségére, mert ezek jelentősen megnövelhetik a kalóriatartalmat és a zsírtartalmat.  A dresszinget jobb otthon elkészíteni, mint boltban megvásárolni, mert így tutira kimaradnak belőle a tartósítók, színezékek és egyéb káros adalékanyagok.

Emellett az egészséges köretek közé tartoznak a párolt vagy főtt zöldségek, mint például a zöldbab, spárga, brokkoli, spenót, sárgarépa, karfiol, cukkini, padlizsán stb. Ezek az ételek kevés kalóriát, magas rost- és vitamin tartalmat tartalmaznak, valamint segítenek a megfelelő emésztésben és az egészséges táplálkozásban.

Mire figyelj, amikor köretet választasz diéta alatt?

Mint minden más étel esetében, a köreteknél is fontos figyelembe venni a mennyiséget és minőséget. A diétát egyik sem tudja önmagában megoldani, de tudatosan megválogatva, egy jól összeállított étrend részeként nagymértékben támogathatják a diétás céljaid elérését.

Ezek is érdekelhetnek: