A PCOS megértése

A policisztás ovárium (petefészek) szindróma a kutatások szerint a nők meddőségének egyik leggyakoribb oka, ami sajnos majdnem minden tizedik nő számára problémát okoz.

A PCOS egy hormonális egyensúlyhiány, amely hatással lehet az ovulációra, a menstruációra, befolyásolhatja az általános egészségi állapotot és a termékenységet. 

E problémák mellett szorosan összefügg anyagcserezavarokkal is, amelyek súlygyarapodást és inzulinrezisztenciát, vagy 2-es típusú cukorbetegséget is okozhatnak.

PCOS tünetei

A PCOS tünetei általában fokozatosan jelennek meg, közéjük tartozik a zsíros bőr, a súlygyarapodás, a haj elvékonyodása, túlzott szőrnövekedés, a rendszertelen menstruáció (szabálytalan lesz vagy akár el is maradhat a havi vérzés) és súlyosabb esetben okozhat depressziót is. 

Ami elmondható, hogy nincs két ugyanolyan PCOS-os beteg, a tünetek és laboratóriumi leletek is nagyon eltérőek lehetnek.

A PCOS-ben szenvedőknek jellemzően több ciszta van a petefészkükben, amit az androgéneknek nevezett hormonok túltermelődése okoz.

Ha PCOS-t diagnosztizáltak nálad, vagy PCOS-re jellemző tüneteid vannak, akkor az egészséges étrendre való áttérés remek kiindulópont lehet a kezelésben. 

Íme, amit a PCOS táplálkozással történő kezeléséről tudni kell.

Mire fókuszálj? 

Főleg a friss vagy a minimálisan feldolgozott élelmiszerekben kell gondolkodnod.

Fogyassz minél több gyümölcsöt és zöldséget, sovány húsokat, magas fehérjetartalmú élelmiszereket, dióféléket, magvakat.

Válassz teljes kiőrlésű gabonát

A teljes kiőrlésű, minimálisan feldolgozott gabonák közé olyan termékek tartoznak, mint a 100% teljes kiőrlésű búzatermékek, a bulgur, az árpa, a zabpehely, a barna rizs, a hajdina, a köles, vagy a quinoa. 

A finomított szénhidrátok gyulladást okoznak, súlyosbítják az inzulinrezisztenciát, és kerülni vagy jelentősen korlátozni kell őket. Ilyenek a reggeli péksütemények, cukros desszertek, és tulajdonképpen bármi, ami fehér lisztből készül.

Az olyan tészták, amelyek elsődleges összetevője a durumliszt vagy durumbúzaliszt, magas szénhidráttartalmúak és alacsony rosttartalmúak, ezért ezek szintén nem ajánlottak.

Hidratálj gyakran… vízzel!

A szervezeted számára létfontosságú, hogy jól hidratált maradj. És bár számtalan italféleség létezik, a víz mindig a legjobb választás. Ha unod a sima vizet, akkor próbáld ki egy kis citrommal vagy lime-mal, egy kedvenc gyógynövényeddel, például mentával.

A tej szintén jó választás a PCOS-ben szenvedő nők egy részének (ha bírja a gyomrod), ami viszont fontos, hogy kerüljük el jó messzire a magas cukortartalmú italokat, például a gyümölcsleveket, energiaitalokat és üdítőket. 

Egyél gyakrabban kisebb adagokat

A napi háromszori étkezés helyett próbálj meg három-négy óránként egy-egy kisebb étkezést vagy uzsonnát beiktatni. Törekedj arra, hogy mindegyikben legyen sovány fehérje vagy zöldség. Jó megoldás lehet pl. egy light/ natúr joghurt 10g mandulát belekeverve, vagy egy keményre főtt tojás sárgarépával és humusszal.

Iktass be az étrendedbe halat

A lazac, a szardínia és a hering nagyszerű omega-3 zsírsav források. Próbáld meg, hogy hetente legalább kétszer eszel halat. Ha nem vagy nagy rajongója a halaknak, akkor pedig egy evőkanál őrölt lenmag naponta joghurtba vagy turmixba keverve remek módja annak, hogy növényi forrásból is hozzájuss az omega-3 zsírsavakhoz.

Növeld a rostbevitelt

A rostok fontosságát nem győzzük hangsúlyozni. Itt megtalálod a legrostosabb élelmiszerek listáját:

Törekedj arra, hogy naponta legalább 25 gramm rostot fogyassz teljes kiőrlésű gabonafélék, gyümölcsök és zöldségek kombinációjából. Ahhoz, hogy kitaláld, hány gramm rostot tartalmaznak az általad választott élelmiszerek, nézd meg a kalória,- és tápanyagtáblázatunkban:

Korlátozd a nátriumot

Korlátozd a feldolgozott élelmiszereket, és ha mégis ilyet választasz, akkor keresd az olyan címkéket, mint “csökkentett nátriumtartalmú”, vagy “só hozzáadása nélkül” készült. Fontos megjegyezni, hogy a sóbevitel csökkentése nem jelenti azt, hogy az ételeknek íztelennek kell lenniük! Használj gazdagon fűszernövényeket, ízesíts friss citrommal, kurkumával, paradicsommal, zöld és piros paprikával, fokhagymával, hagymával, esetleg ízesített ecetekkel.

Prioritás a szójafehérje

A szójafehérje jótékony tápanyag lehet a PCOS-ben szenvedők számára, mivel javíthatja az anyagcsere és a szív- és érrendszer egészségét. A táplálkozási szakemberek szerint ideális esetben naponta 25 gramm szójafehérjét kellene enni vagy inni. Néhány jó szójafehérje-forrás a tofu, az edamame, a szójadió, a szójavaj és a szójatej.

soya tej
pcos diéta

Mint látod, sok esetben a kerülendő ételeknek szerencsére mindig fellelhető egy táplálóbb és előnyösebb változata a boltok polcain, így igazán nem kell nélkülözni semmiben. Ennek ellenére mielőtt száműznél bizonyos élelmiszereket az étrendedből, a legjobb, ha konzultálsz szakorvossal, aki ajánlani tud majd további lépéseket is.

A PCOS-barát étrend és néhány életmódbeli változtatás segíthet javítani a hangulatodat, és csökkentheti a tüneteket, és ha időnként mégis (teljes joggal!) frusztráltnak érzed magad, akkor megoldást nyújthatnak az olyan stresszcsökkentő technikák, mint a rendszeres testmozgás, a jóga és a meditáció. 

Ezekre nemcsak a kellemetlen tüneteket csökkentésében számíthatunk, de ezzel együtt megelőzik a hosszú távú egészségügyi problémák kialakulását is.

Ezek is érdekelhetnek: